Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklıklar neden oluşur ve nasıl engellenir…

Yaşlanmayla birlikte yüzdeki mimik kaslarının deri üstü ve deri altı dokusunda çizgiler oluşturmasıyla kırışıklıklar oluşur. Özellikle her gün yüzlerce defa tekrarladığımız kaş çatması, gülme, alın kırıştırma gibi yüz hareketleri bu kırışıklıkların oluşmasını destekler.

 

Kolajen denilen cilt destek dokusunun güneş vb etkilerden dolayı zaman içinde yıkıma uğramasıyla kırışıklıklar oluşur. Kolajen enjeksiyonu ile yüzde görülen çizgilerin ve kırışıklıkların düzeltilmesini sağlanabilir. Bu yöntem ameliyat gerektirmeyen basit bir tekniktir. Kolajen enjeksiyonu ile akne ve sivilce izleri, göz kenarı kırışıklıkları, alın ve dudak kenarındaki çizgiler de iyileştirilebilir.

 

Kırışıklıklar için elere dikkat edilmelidir?

Kırışıklıkları önlemek için güneşten korunmak gereklidir ve serbest radikallerin ortaya çıkmasını engelleyen vitaminleri kullanmak veya gerekli besinlerden almak gerekir. Özellikle bol sıvı ve taze meyve ve sebze tüketilmesi önerilir.

Stres, sigara ve alkol kullanmak, uyku düzensizliği de kırışıklıkların artmasına etki eder.

Bol vücut egzersizi, bol sıvı tüketimi ve güneşten korunmaktan önemlidir.

Bazı kozmetik ürünler de kırışıklıkların önlenmesinde kullanılabilir. Bunun için doktorunuza veya konunun uzmanı birisine danışmanız gerekir.

 

Kırışıklık nasıl tedavi edilir?

20’li yaşlarda iseniz doğal ve dengeli beslenmeniz, sigara alkol gibi bağımlılık yapan maddelerden uzak durmanız yeterli olabilir.

30 ve üstü yaşlarda iseniz kırışıklıklar oluşmaya başlyacaktır. Bu yaşlarda kozmetik ürünler veya kimyasal peeling (kimyasal soyma ile cildin yenilenmesi) yöntemiyle kırışıklıkları önleyebilirsiniz. Bu yöntem diğer yöntemler arasında en güvenli ve en etkili olarak kullanılan yöntemdir. Doktor kontrolü altında artan peryotlarla cildin soyma işlemi yapılır, belirli aralıklarla bu işlemin derinliği arttırılır ve uygulama aralarında glikolik asit, çeşitli vitamin, hyaluronik asit ve maya ekstreleri ile desteklenir. Uygulama süresince güneşten korunmak çok önemlidir.

Eğer cildinizde derin çizgi veya kırışıklıklar varsa, kolajen, hyaluronik asit, yağ veya yapay dolgu maddeleri kullanımıyla kırışıklığın altı doldurulabilir. Özellikle son yıllarda geliştirilen Hylaform dolgu maddesi alerji testine gerek duymamaktadır. Risksiz ve ağrısız bir uygulama olduğu için tercih edilebilir. Yalnız dolgu maddeleri belli bir süre sonra kaybolacağından 6 ay ile 1 yıl gibi bir süre sonra tekrarlanmaları gerekebilir.

 

 

 

Çizgiler tedavi edilmezse, yaş ilerledikçe daha da derinleşebilir. Böyle durumlarda botox, dermabrazyon uygulanması gerekebilir. Eğer yüzde sarkma oluşmuşsa cerrahi lifting de tercih edilebilir.

 

Kırışıklık tedavisinde kullanılan yöntemler:

* Botox
* Dolgu Maddesi [Restylane]
* Kimyasal Peeling
* Mezolifting

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir