Gebelikte kontroller

 

Gebelik anında veya öncesinde her hangi bir hastalığı veya rahatsızlığı olmayan, önceden hiç doğurmamış olan veya sağlıklı ya da fazla doğum yapmış olan bir insanın, aile bireylerinde herhangi bir rahatsızlık ve hastalığı olmaması gereklidir. Yaşadığı dönemdeki gebelikte karnındaki çocuğu veya kendisiyle herhangi bir sorun görülmemelidir.

Teşhis konulmayan gebeliklere düşük riskli gebelikler adı verilir. Bu gebeliklerin doğumla birlikte ortaya çıkma sırasında ve doğumdan sonra normal bir durum ortaya çıkma ihtimali düşüktür. Bu gebelikler başlangıçtan sona doğru genel olarak aynı incelemeler ve tetikler uygulanmalıdır. Bu incelemelere rutin uygulanma incelenmeleri denir.

Rutin incelemelerde genel olarak antenatal muayene sırasında pelvik muayene ve gebeliği olumsuz yönde etkileyebilecek muhtemal genital kitle, iltihap, doğumsal genital anomaliler, kanser ve kanser öncesi bazı lezyonlar ortaya çıkabilir.

Muayene ve ültrasondan geçirdiğimiz zaman değerlendirme tamamlanmış olur. Vajinal muayene; gebeliğin ilerleyen döneminde erken doğum teşhisi şüphesi uyandırabilir. Doğum sancıları ve etkileri başladığı vakit anne adayının doğum aşmasının nerde olduğunu ortaya çıkarmak için, bebeğin pelvise giren kısmı hakkında bilgilenmek için ya da suni sancı ile başlatılması gerektiğinde serdiksin büyüyüp olgunlaşması hakkında bilgi edinmek için kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir