Bebek Sahibi Olmak

Evlilikten sonra bebek sahibi olmak istemek, bir insanın hayatı boyunca vereceği en değerli ve kutsal kararlardan biridir. Bu kararı vermeden önce kendinizi, fiziğini ve psikolojinizi hazırlamanız gerekiyor. Hamilelik, zor ancak kutsal bir görev olduğu için kendinizi tam olarak hazır hissetmeniz gerekmektedir. Eğer sağlıklı bir doğum yapmak istiyorsanız doğum yapmaya karar verildikten sonraki ilk 3 ay içerisinde doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Doktora gittiğiniz ilk olarak, yaşınız, mesleğiniz kaçıncı evliliğiniz gibi sizinle alakalı sorular sorulur. Daha sonrasında ise herhangi bir kalıtsal rahatsızlığınız, sistemik bir rahatsızlığınızın olup olmadığı sorulacaktır. Kalp hastalığı, diyabet, böbrek gibi hastalıkları belirtmeniz sizin ve çocuğunuz için önemlidir. Daha sonra eşlerin geninden gelen veya aile geçmişlerinde herhangi bir anormal durum olup olmadığı araştırılır, bu şekilde danışmana bu konuları anlatmanız, bebeğinizin sağlıklı olarak gelişmesi veya doğumunuz ile ilgili sıkıntıları belirleyecektir.

Bu danışmanlıktan sonra fizik muayene ve jinekolojik muayene yapılarak, genel olarak rahminiz doğum için ne kadar uygun olduğuna bakılır. Son bir yıl içerisinde pap-smear testine girmediyseniz, bu teste girmeniz önerilecektir. Bunun yanında transvajinal ultrasonografi ile pelvik organlarının işleyişine bakılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir